Türkiye’nin en pozitif adamı Trabzonlu! 441 günde 78 testi pozitif çıktı

Trabzonlu hastalık hastası Burak Kalafat'ın 441 günde yaptırdığı 78 test pozitif çıktı. Kalafat, Trabzonlu olması nedeniyle pozitif sonuçlarına ‘laz kovid’ ismini koyduğunu söyledi.

Türkiye’nin en pozitif adamı Trabzonlu! 441 günde 78 testi pozitif çıktı
İstanbul Kurtköy'de yaşayan Trabzonlu hastalık hastası 32 yaşındaki Burak Kalafat, 2020 yılının Kasım ayında korona virüse yakalandı. 

Hastanede tedavi gören Kalafat, taburcu olmasına rağmen testi bir türlü negatife dönmedi. 14 ay boyunca 441 günde 78 test yaptıran Kalafat, her seferinden "korona pozitif" sonucu iler karşılaştı. Karantinasını sonlandıramayan, torunlarını göremeyen, evde tek başına yaşamak zorunda kalan Kalafat, yetkililerden yardım istedi.

Hayatının kırmızıya döndüğünü sözlerine ekleyen Kalafat, “Ben bu kırmızı pozitiflere yeni isim koydum. Ben Karadenizliyim Trabzonluyum. ‘Laz kovid’ diyorum buna.” dedi.

 

Kalafat

 

Yaşadıklarını anlatan Burak Kalafat, “14 aydır kovidle yaşıyorum ve bir yere gidemiyorum korkudan. Artık dayanacak gücüm kalmadı. Kavşağa geldik kırmızı ışığa takıldık, bir türlün geçemedik. Yeğenlerimi camdan seyrediyorum. Bu duyguları anlatmak çok zor. 14 ay hastanede kaldım. Arada 3-5 gün izin verdiler. Kimse ziyaretime gelemiyor. Gelmesini de istiyorum-istemiyorum. Ailemden hiç kimseye hastalığı bulaştırmadım. Bu insanda psikolojik bir sıkıntıya, çöküntüye sebep oluyor. Doktorlara sorduğumuzda cevap alamıyoruz. Hayatımız kırmızıya döndü. Ben bu kırmızı pozitiflere yeni isim koydum. Ben Karadenizliyim Trabzonluyum. ‘Laz kovid’ diyorum buna. CV bırakmış bir işçi gibi birçok yetkili kurumu aradım. Biz sizi ararız dediler, hala arayacaklar. Ben yine de yaşam tarzım olarak pozitifliği seviyorum.” ifadelerini kullandı. (Show Haber)

 

 

 

Türkiye’nin en pozitif adamı Trabzonlu! 441 günde 78 testi pozitif çıktı