WhatsApp'ın Dayatması BİP'e ve Telegram'a Yaradı!

Son günlerde dünya gündemindeki konuların başında, WhatsApp ve onun yeni gizlilik sözleşmesi yer alıyor.

 

Kullanıcıların verilerinin toplanacağını ve bunların işleneceği artık açıkça belirten platform, bu şartları kabul etmeyen kişilerin 8 Şubat 2021‘den sonra WhatsApp’ı kullanamayacağını duyurdu.
 

Tüm dünya genelinde WhatsApp ve bağlı olduğu Facebook’a tepki gösterilirken, Telegram gibi alternatiflere yönelen insanların sayısı arttı. Bir diğer alternatif olan Signal ise Elon Musk’ın önerisi sonrasında ciddi bir yükselişe geçti.
 

WhatsApp alternatifleri uygulama zirveye çıktı!

Türkiye özelinde baktığımızda App Store’un popüler ücretsiz uygulamalar listesinin ilk sırasına Telegram yerleşti. Hemen ardından Signal uygulaması gelirken, WhatsApp beşinci sırada yer alıyor. Sosyal Ağ kategorisi özelinde baktığımızda ise sırasıyla Telegram, Signal, WhatsApp ve yerli BiP‘i görüyoruz. Android cihazlara yani Google Play Store’a baktığımızda ise benzer bir tablo ile karşılaşıyoruz.

WhatsApp, 2 milyardan fazla kullanıcı ile dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması. Böyle bir uygulamanın App Store gibi mağazalarda geriye düşmesiyle, kan kaybının uzun sürüp sürmeyeceğini hep birlikte göreceğiz. Önümüzdeki günlerde alternatif uygulamaların önemli bir artış yaşanması bekleniyor.

BiP’i son 24 saatte 1 milyon 124 bin kişi indirdi!

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kullanıcıların en çok önem verdiği konuların başında kişisel verilerinin güvenliğinin geldiğini belirterek, “Yerli uygulamamız BiP’e gösterdiğiniz yoğun ilgi için teşekkür ederiz. Son 24 saatte BiP’i 1 milyon 124 bin kişi indirdi. Operatör fark etmeksizin 192 ülkede Turkcel güvencesi ile kullanılan BiP’e tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz.” dedi.


 

Bayraktar: ”WhatsApp’ten ayrılıyorum”
 

Baykar CTO’su Selçuk Bayraktar da WhatsApp gündemine ilişkin sessiz kalmadı. Bayraktar attığı tweette ”WhatsApp’dan uygulamaya koyduğu yeni veri politikası nedeniyle ayrılıyorum. Kullandığım mesajlaşma programları BiP ve açık kaynak kodlu olduğu için Telegram ve Signal” dedi.