Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uzay Teknolojisinde 10 Hedefi Belirledi

Türkiye’nin uzay alanındaki hedef ve projelerinin sunulacağı Milli Uzay Programı’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uzay Teknolojisinde 10 Hedefi Belirledi
 

Cumhurbaşkanlığı Milli Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Milli Uzay Programı'na katılan Erdoğan, Türkiye'nin uzayla ilgili hedeflerine dair açıklamalarda bulundu ve tarihe damga vuracak 10 hedefi açıkladı. 
Bu zamana kadar uzay alanında yapılan çalışmalardan ve Türk tarihinde bu alanda öne çıkan tarihi simalardan bahseden Erdoğan, halihazırda devam eden çalışmalardan da söz etti. 
"Gökyüzüne bak, Ay'ı gör!"
Erdoğan uzay için belirlenen ilk on hedefi maddeler halinde açıkladı. Buna göre Milli Uzay Programı kapsamında belirlenen ilk hedefin Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında Ay'a ilk teması gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Bu hedefin iki aşamalı olarak gerçekleşeceğini söyleyen Erdoğan, 2023 yıl sonunda kendi hibrit roketimizle Ay'a ulaşarak sert iniş gerçekleştirileceğinin haberini verdi. Bu aşamada Ay misyonu için gerekli olan bilgilerin toplanacağını söyledi. Bu bağlamda ikinci hedefin ise kendi yerli ve milli roketimizle yakın yörüngeye ilk fırlatmanın gerçekleştirilmesi olduğunu belirtti.
"Yeni nesil uydu geliştirme alanında ticari bir marka"
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2'nci hedef için, "Yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari bir marka ortaya çıkarmak. Ülkemizin sahip olduğu uydu üretim faaliyetlerini tek bir milli şirket bünyesinde birleştireceğiz. Bu sayede rekabet gücümüzü artırarak dünyadaki uydu pazarından daha fazla pay elde etmeyi planlıyoruz. Yeni uydu ihtiyaçlarımızı çok daha verimli bir şekilde gidereceğiz." ifadelerini kullandı.


"Bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek"
Erdoğan bundan sonraki hedefle ilgili, "Türkiye'ye ait bir bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmektir. Sivil ve askeri amaçlı navigasyon ihtiyaçları için kullanılan bu uydu teknolojisine dünyada yalnızca 6 ülke sahip. Böylece dışa bağımlılıktan kurtulacağız. Savunma, tarım, şehircilik ve otonom alanları başta olmak üzere kendi hassas navigosyan uydularımızı geliştirebileceğiz." dedi.
Bir uzay limanı işletmesi sağlamak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir sonraki hedefin de uzaya erişimi ve uzay limanı işletmesi sağlamak olduğunu söyledi.
Uzay meteorolojisi alanına yatırım yapmak
Erdoğan, uzay havası ya da mereorolojisi alanına yatırım yapmanın belirlenen hedeflerden biri olduğunu söyledi. Buradaki değişimlerin kablosuz yayınlar, haberleşme ve navigasyon sistemleri, elektrik şebekeleri ve petrol boru hatlarını etkilediğinden ve gözlemler sayesinde bu değişimlerin izlenerek yönlendirileceğinden bahsetti.
Ülkemizde uzay sanayii ekosistemini geliştirmek
Uzay alanında güçlü bir ekosistem sağlama hedeflerinden bahseden Erdoğan, uzay sanayii ekosistemini geliştirmenin bir sonraki gaye olduğunu söyledi.
Bir merkez kurulacak
Erdoğan 8'inci hedefi, "Bir uzay teknoloji geliştirme bölgesi kurmak. ODTÜ bünyesinde yerli ve yabancı yatırımcılara ev sahipliği yapacak bir merkez kuracağız. Türkiye Uzay Ajansı'na da bu merkez ev sahipliği yapacak." ifadeleriyle açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan sonraki iki hedeften birinin uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağını geliştirmek olduğunu belirtti. 
Son hedef: Bir Türk vatandaşını uzaya göndermek
Uzaya dair üretim ve gelişim hedeflerini maddeler halinde sıralayan Erdoğan, son hedefin uzaya bir Türk vatandaşını göndermek olduğunu söyledi.