İngiltere Koronavirüs Pasaportuna Geçiyor!

İngiltere’de Covid-19 testleri ve yüz tanıma teknolojisinin kullanılacağı sağlık pasaportları için çalışmalara başlandı. 

 

Dünya çapında 290 havayolunu temsil eden bir havayolu ticaret birliği olan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yolcuların aşı durumlarını ve COVID-19 test sonuçlarını temassız bir pasaport uygulaması aracılığıyla havayolları ve sınır yetkilileriyle paylaşmasına olanak tanınacağını belirtti.
 

Temel olarak aşı pasaportu, aşı olduğunuzu kanıtlamanın en hızlı ve en kolay yolu olarak görülmekte. Bulaşıcı hastalık uzmanı Amesh A. Adalja, MD, Maryland Sağlık Güvenlik Johns Hopkins Merkezi’nde kıdemli bilim adamı, “Bu daha kolay kim aşılandı ve kim değil anlaşılmasını sağlayacaktır. Aşı olmayanlar uluslararası seyahat ederken test veya karantinaya girmek zorunda kalabilirken, aşılananlar daha basit bir giriş mekanizmasına sahip olabilir.” dedi.
 

İngiltere'nin koronavirüs pasaportu
İngiltere'nin koronavirüs pasaportu

Guardian’a göre İngilere hükümeti, Dünya Sağlık Örgütü’nün iyileşen kişilerin hastalığı yeniden geçirmeyeceğine dair bir kanıt olmadığı yönündeki uyarısından sonra bu dijital sertifikalara “bağışıklık pasaportu” denilmesinden kaçınıyor.

KORONAVİRÜS PASAPORTLARI GELİYOR

İngiltere merkezli Onfido adlı biyometri şirketi, bazı ülkelerde pilot uygulamasına başlanan “koronavirüs pasaportlarının” birkaç ay içinde hazır hale gelebileceğini söylüyor. Şirket yetkilileri, bir kişinin daha önce hastalığı geçirdiğini kanıtlayacak antikor testleri ya da mevcut enfeksiyonu gösteren antijen testlerinin kullanılabileceğini belirtiyor.