Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Korona virüsün Dünya genelinde yayılması, pek çok ülkede uzaktan eğitime geçilmesine neden oldu. Uzaktan eğitim süreci uzun bir zamandır devam ederken, ilk dönemin bitmesine yakın yüz yüze eğitim iddiaları da ortaya atıldı.

 

Canlı yayında yüz yüze eğitim konusunda açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 15 Şubat’ta açılmasının planlandığını söyledi.
 

Okulların açılma kararı ise henüz kesin değil.
 

Bakan Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim için açıklamada bulundu

Okulların 15 Şubat’ta açılmasının planlandığını söyleyen Ziya Selçuk, bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, “Şu an açılsın noktasında ciddi bir beklenti var ama bu durum Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanımız önderliğinde Kabine’nin alacağı kararlara bağlı. Biz aslında çok kontrollü gittik. 15 Şubat’ta okulların açılması ile ilgili ilke kararı var. Net tablo, 15 Şubat’tan yaklaşık 10 gün önce karşımıza çıkar” sözleri ile açıklamasına devam etti.
Bakan Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim konusuna ek olarak yaş gruplarıyla ilgili de bilgi verdi. 

Konuyla ilgili Ziya Selçuk, “Dünyada tüm sınıfların aynı anda tam zamanlı olarak okula gitmesinin pek mümkün olmadığını görüyoruz. Küçük yaşlarda risk daha az.” açıklamasında bulundu.

İsteğe bağlı yüz yüze eğitim olabilir mi?

Yüz yüze eğitimin isteğe bağlı olması hakkında da konuşan Bakan Selçuk konuyla ilgili, “Henüz tümüyle kontrol altında olan bir durum yok. Evinde hastası olan aileler ve çocukların tümünü aynı potada değerlendiremeyiz. İsteğe bağlı yüz yüze eğitim seçeneğine her zaman açığız.” açıklamasını yaptı.
Öğretmenlerin aşılanmasıyla ilgili de açıklama yapan Bakan Selçuk, sağlık çalışanlarının aşılanması tamamlandıktan sonra sıranın eğitmenlere geleceğini belirtti.