Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş Vefat Etti

Geçtiğimiz dönem Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Kadir Topbaş koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş Vefat Etti
 

Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Kadir Topbaş koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Kadir Topbaş, yakalandığı koronavirüs nedeniyle yaklaşık üç aydır tedavi görüyordu. Geçtiğimiz günlerde fenalaşarak yoğun bakıma kaldırıldı.

TEDAVİYE CEVAP VERMEDİ

Kadir Topbaş Koronavirüs nedeniyle kaldırıldığı yoğun bakımda yaklaşık olarak 1.5 ay tedavi devam etti. Koronavirüs nedeniyle uygulanan tedaviye bir türlü cevap vermedi. Yapılan tüm müdahalelere rağmen koronavirüse yenik düştü.

KADİR TOPBAŞ KİMDİR?

08 Ocak 1945 tarihinde Artvin ilinin Yusufeli ilçesi'nde doğan Kadir Topbaş, henüz üç aylık iken babasının yanına İstanbul'a geldi.

Annesinin savaş yılları boyunca bulunduğu Artvin ilinin Yusufeli ilçesinde bağlı Altıparmak köyünde 1945 yılında doğan Topbaş, henüz üç aylıkken İstanbul'a geldi.

KADİR TOPBAŞ'IN EĞİTİMİ
Topbaş orta öğrenimine Işık Lisesi'nde başlayıp İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Doktora tezini İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü'nde "Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri" başlığıyla tamamladı..Topbaş uzun yıllar serbest mimar olarak çalıştı. 1994–1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yaptı. Danışmanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları oldu. Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu başkan yardımcılığı görevini yürüttü. Bir süre aile şirketlerinin yönetiminde bulundu.

İBB BAŞKANI KADİR TOPBAŞ
1996 yerel ara seçimlerinde Refah Partisi'nden Bakırköy Belediye Başkanlığı'na aday oldu ancak seçilemedi. 1999 yerel seçimlerinde Fazilet Partisi'den Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul'a model olabilecek "Güzel Beyoğlu" projesini hayata geçirdi. Mimari projesini kendisinin çizdiği "Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon" çalışmaları kapsamında Kasımpaşa'da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sundu. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti'den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Topbaş bu görevinden 2017 yılında istifa etmiştir. Özleyiş Topbaş ile evli olan Topbaş, üç çocuk babasıdır.