Türkiye Kripto Parada Avrupa Birincisi Oldu

Dünya genelinde kripto paralara artan ilgi Türkiye'de pratiğe dönüştü. Türkiye kripto para kullanımında Avrupa birincisi olurken, dünyada da dördüncü olmayı başardı.

Türkiye Kripto Parada Avrupa Birincisi Oldu
 

Kripto para kullanımı her geçen gün daha da artıyor. Tesla gibi büyük şirketlerin 1.5 milyar dolarları bulan yatırımları ve ödeme yöntemi olarak kripto para kabul edeceklerini açıklaması gibi nedenler, kripto paraları tüm Dünyada daha cazip hale getiriyor.

Kripto para kullanımının artmasının ardından Mastercard gibi Finans şirketleri, bu yılın sonlarına doğru kripto paraları ödeme ağlarına entegre edeceklerini duyurdu. Kripto paraların son dönemde ciddi şekilde değer kazanması ve kullanımının artmasının ardından Dünya Ekonomik Forumu, en çok kripto para kullanan ülkeleri açıkladı.

Türkiye, dünya genelinde dördüncü sırada

Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika ülkeleri de dahil olmak üzere 74 ülke üzerinden yapılan araştırmalara göre, Nijerya, yüzde 33’lük kripto para kullanımı ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada gelen Vietnam yüzde 21, üçüncü sırada olan Filipinler yüzde 20 iken Türkiye, Dünya genelinde yüzde 16’lık kripto para kullanımında dördüncü sırada yer aldı.

Dünya genelinde dördüncü sırada yer almasına rağmen Türkiye, kripto para kullanımında Avrupa birincisi oldu. Yapılan araştırmalara göre Avrupa ülkelerinin kripto para kullanımına çok fazla ilgi göstermediği belirtildi. Avrupa’da Türkiye’nin ardından ikinci sırada gelen İsviçre ve Yunanistan, yüzde 11’lik kripto para kullanımı ile ikinci sırada yer aldı.

BİTCOİN HEDEFİ APPLE

Kripto para birimlerinin popüler olmasının ardından Dünyanın çeşitli yerlerindeki bankalar, en büyük kripto para konumunda olan Bitcoin ATM’leri kurmaya başladı. Toplam değeri 1 trilyon doları aşan Bitcoin, Dünyanın en zengin ikinci kişisi konumunda olan Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketini bile geçmişti.
Yükselişi hızla devam eden kripto para birimi Bitcoin, yükselişi devam ederse Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple’ı yakalayacak gibi görünüyor.